Ўзбекистонда COVID-19 га қарши эмланганлар учун ҳам тиббий ниқоб тақиш мажбурий ҳисобланади. Бироқ жамоатчилик орасида бунга эҳтиёж борлиги шубҳа остига олинмоқда. Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати бўлим бошлиғи Дилором Турсунова ушбу ҳолатга изоҳ берди.
“Коронавирусга қарши иммунитет вакцинанинг иккинчи дозаси олинганидан сўнг, 3 ҳафта ўтиб пайдо бўлади. Шу давр ичида одам касалликдан тўлиқ ҳимояланмаган бўлади. Шу боис, ҳар бир эмланган инсон профилактика чораларини кўриши керак”, дейди Дилором Турсунова.
Шунингдек, Санитария-эпидемиологик хизмат вакили қандай ҳолатда ниқоб тақишга ҳожат қолмаслигига аниқлик киритди.
“Бундан ташқари, мамлакатимиз ҳудудида тиббий ниқоб тақиб юриш тартиби ҳозирча бекор қилингани йўқ. Эмланганми ёки йўқми – тиббий ниқоб барча учун мажбурий. Агар инсон ёлғиз бўлса, теварак-атрофида катта радиусда бошқа бир мулоқотчи бўлмаса, табиийки, ён-атрофда коронавирус юқиш ва юқтириш хавфи бўлмайди. Бундай ҳолатда ўз-ўзидан тиббий ниқоб тақишга эҳтиёж қолмайди”, дейди Турсунова.