Интернет ижтимоий тармоқларида тарқалган “ИИБ ходимлари фуқарони резина таёқ билан дўппослаб машинага мажбуран ўтқазишмоқда” сарлавҳали видеохабар Фарғона вилояти ИИБ томонидан ўрганиб чиқилди.
Маълум бўлишича, жорий йилнинг 4 ноябрь куни Қува тумани ИИБ профилактика инспектори М.Т ва С.Ж.лар Пастки Хўжа Хасан МФЙ ҳудудида фуқаро О.Й маст ҳолатда жамоат тартибини бузаётганлигини кўриб, шахсига ойдинлик киритиш ва мастлик ҳолатини аниқлаш учун тиббий текширувга боришга таклиф қилинганда фуқаро О.Й ИИБ ходимларининг қонуний талабларига бўйсунмай, фаол қаршилик кўрсатган.
Ходимлар “Ички ишлар тўғрисида”ги Қонуннинг 23-моддаси ҳамда Ички ишлар вазирининг “Ички ишлар органлари ходимлари томонидан жисмоний куч ишлатиш, махсус воситаларни ва ўқ отар қурольни қўллаш тартиби тўғрисидаги йўриқномани тасдиқлаш ҳақида” ги 55-сонли буйруғи талабларидан келиб чиқиб, ҳуқуқбузарлик ҳолатини бартараф этиш учун О.Й.га нисбатан махсус восита – резина таёқдан фойдаланишган.