Украина Президенти Владимир Зеленский Украина Ташқи ишлар вазирлигидан Россия билан дипломатик муносабатларни узиш бўйича сўров келганини айтди. Бу ҳақда у бугун, 22 февраль куни Киевда бўлиб турган Эстония раҳбари Алар Карис билан қўшма матбуот анжуманида маълум қилган.
“Мен Ташқи ишлар ишлар вазирлигидан Россия билан дипломатик муносабатларни узиш ҳақидаги сўров олдим. Мен буни кўриб чиқаман”, деган Зеленский.
Зеленский Россиянинг Украина шарқида россияпараст сепаратистлар томонидан ташкил этилган Донецк ва Луганск халқ республикалари суверенитетини тан олиш тўғрисидаги Кремлнинг Киевга қарши “кейинги қуролли тажовузи” учун қонуний асос яратади, деб ҳисоблайди.
“Биз Россия халқаро мажбуриятлари ҳамда БМТ Хавфсизлик Кенгашининг 2015 йил 18 февралдаги Украина бўйича резолюциясини бузган ҳолда Киевга қарши кейинги қуролли тажовуз учун ҳуқуқий асос яратади, деб ҳисоблаймиз”, дея таъкидлаган Украина раҳбари.