Жорий йилнинг 28 июнидан 12 июлига қадар Тошкент шаҳрига қўшни вилоятлардан автотранспорт (автобус, автомобиль) воситалари орқали ўта зарурат бўлмаган ҳолларда кириш бўйича чекловлар ўрнатилгани ҳақида хабар берилди.
ССВ матбуот хизмати маълум қилишича, ушбу чеклов қуйидаги ҳолатларга татбиқ этилмаслиги белгиланди:
- Тошкент шаҳрида доимий яшовчи (рўйхатдан ўтган) шахсларга;
- Тошкент шаҳрида доимий яшовчи (рўйхатдан ўтган) чет эл фуқароларига;
- даволаниш учун ташриф буюраётган шахсларга;
- Тошкент шаҳрида доимий фаолият кўрсатувчи ҳудудлардан келувчи шахсларга (иш жойи тўғрисида тасдиқловчи ҳужжат бўлган тақдирда);
- Тошкент халқаро аэропорти орқали хорижий мамлакатга учиб кетувчи шахсларга (авиачипта бўлган тақдирда);
- Ўзбекистон Республикасига турист бўлиб келган чет эл фуқароларига ва уларни олиб келаётган автотранспорт воситасининг ҳайдовчиси ҳамда агар гуруҳли жамоа бўлса, таржимон ёки туристик фирма вакилига;
- барча турдаги юк ташиш, шунингдек, қурилиш материаллари (қум, шағал ва бошқалар) билан боғлиқ ҳолларга, етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ҳар қандай автотранспорт воситаларида ҳамда “Ўзбекистон почтаси” АЖнинг почта жўнатмаларини ташиш билан боғлиқ ҳолларга;
- соғлиқни сақлаш тизими ва санитария-эпидемиология хизмати ходимларига.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги мамлакатимизда коронавирус пандемиясининг кейинги тўлқини юзага келишини олдини олиш мақсадида аҳолидан белгиланган санитария-эпидемиологик талабларга риоя этишлари ва вакцинация тадбирларида фаол қатнашишларини сўраб қолади.
«Сатторий иши» бўйича суд жараёни ниҳоясига етди
Ўзбекистон “Спутник V” вакцинасига 70 млн доза буюртма берган – “Bloomberg”
Адвокат: «Гулнора Каримова қамоқхонадан тез ёрдам машинасида олиб кетилди»