Бугун, 10 март куни Ўзбекистон халқ артисти Юлдуз Усмонова ва шоир Йўлчи Рўзиев билан боғлиқ муаллифлик ҳуқуқига доир иш Олий судда кўриб чиқилди. Иш шоир Рўзиев фойдасига ҳал этилиб, Юлдуз Усмонованинг шикояти қаноатлантирилмади. Бу ҳақда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Расул Кушербоев маълум қилди.
Маълумки, 2021 йилнинг 20 сентябрь куни фуқаролик ишлари бўйича Мирзо Улуғбек туманлараро судига даъвогар Йўлчи Рўзиев жавобгар – Ўзбекистон халқ артисти Юлдуз Усмоновага нисбатан “Хаста бўлма” қўшиғининг шеър муаллифи сифатида муаллифлик ҳуқуқлари бузилишига чек қўйиш, муаллифлик ҳуқуқлари бузилгани учун товон пули ва маънавий зарар ундириш ҳақидаги даъво аризаси билан мурожаат қилганди.
Ўтган йилнинг 29 октябрь куни қабул қилинган ҳал қилув қарори билан даъво ариза қисман қаноатлантирилиб, Юлдуз Усмоновадан даъвогар Йўлчи Рўзиевга 50 000 000 сўм маънавий зарар учун компенсация, базавий ҳисоблаш миқдорининг 500 баробар миқдорида етказилган зарар ҳисобига товон пули ундириш белгиланган.