Норин туман прокуратураси ва туман халк таълими бу́лими хамкорлигида 2021 йил 17-март куни у́кувчи кизлар у́ртасида жиноятчилик ва хукукбузарликларни олдини олиш, Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси Гендер тенглигини таъминлаш масалалари бўйича комиссия томонидан тасдиқланган “Нафосат-2020” фестивалини ўтказиш чора-тадбирлар режаси 10-бандига асосан, Наврўз умумхалқ байрами арафасида “Ўзбек миллий либослари” ,“Замонавий ўзбек қизининг кўрки -узун сочлар” мавзусида кўргазмалар ташкил этилди.
Ташкил этилган тадбирда Норин туман прокуратураси дан масъул ва тегишли ташкилот вакиллари хамда мавжуд 43 та умумтаълим мактабларидан жами 164 нафар у́кувчи кизлар иштирок этдилар.
Тадбирда “Нафосат-2020” “Замонавий ўзбек қизининг кўрки миллий либослар” “Бувижонлар мактаби”, “Ўзбек миллий либослари” мавзуларида давра суҳбатлари ва саҳна кўринишлари орқали хотин-қизларни оилага тайёрлаш ва соглом муҳит яратиш, жиноятчиликни олдини олиш бўйича семинарга таклиф этилган мутассадилар фикрлари тингланди.