Иркутск божхоначилари Ўзбекистон Республикаси Тошкент ва Намангандан рейсларни назорат қилиш чоғида икки йўловчининг багажида бир килограммдан зиёд ўсимлик дори-дармонли (исириқ) дорини аниқладилар. Иккала фуқаро ҳам «яшил» йўлак бўйлаб юришди ва импорт қилинган товарларни декларациялашни «унутишди».
Божхона ходимлари саёҳат сумкаларида, шу жумладан хизмат итлари туфайли, 830 ва 243 грамм сариқ-яшил ўсимлик моддалари, қуруқ поялари ва мевалари бўлган иккита пластик тўрва топдилар. Божхона экспертизаси олиб қўйилган товарлар Гармала (Пеганум) туркумидаги ўсимликнинг ҳаво қисмлари бўлаклари эканлигини аниқлади. Мутахассислар аниқладиларки, ўсимлик массасида гиёҳвандлик воситаси 1-Метил-7-метокси-9Ҳ-пиридоиндол-ҳармин бор.
Қонунчиликка мувофиқ, «ҳармин» препаратининг Россия Федерациясида айланиши чекланган. Унга нисбатан махсус назорат чоралари белгиланди. Иккала йўловчининг ҳам исми ва тиббий сабабларга кўра импорт қилинган моддани ишлатиш зарурлигини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган.
Энди Иркутск божхонаси Эвроосиё иқтисодий иттифоқининг божхона чегараси орқали гиёҳванд моддаларни ноқонуний олиб ўтган фуқароларга нисбатан қонуний жавобгарлик чорасини қўллаш масаласини кўриб чиқмоқда. дейилади хабар сўнггида.