Шу йилнинг 23 август куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган видеоселекторда вилоят, туман ва шаҳар ҳокимлари ҳамда бошқа раҳбарлар мактабларга бориб, дарс бериш тартибини жорий этиш топширилганди.
Наманган муҳандислик-қурилиш институтида менежмент кафедрасида шаҳар ҳокими Абдуразаков Шавкат Шокиржанович мустақиллик дарсини 1 курс талабаларига қизиқарли тарзда ўтказди.
Сўнгги вақтларда танқидлар остида қолган икки вилоят ҳокими ушбу ташаббусни бошлаб беришгани ҳақида хабарлар тарқалди.
Фарғона ҳокими Шуҳрат Ғаниев Фарғона шаҳридаги 10-умумтаълим мактабида ўтказилган тадбирларда иштирок этиб, ўқитувчи ва ўқувчиларни янги ўқув йили билан табриклаган ҳамда мустақиллик дарсини ўтган.
Шунингдек, Қашқадарё вилояти ҳокими Зафар Рўзиев ҳам Косон туманидаги 62-мактабда ўтказилган тадбирда қатнашиб, ўқувчиларни янги ўқув йили билан табриклади ва мактаб таълимининг инсон ҳаёти давомидаги ўрни ҳақида ҳам ўз кечинмаларини сўзлаб берган.
Вилоят ҳокими ўқувчиларга мустақиллик дарси ҳам ўтди.