Беларусь январь ойи бошида Қозоғистонда содир бўлган воқеалардан сабоқ олиши керак. Бу ҳақда Беларусь Республикаси фуқароси Александр Лукашенко таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, мамлакатда вайронгарчилик ва талон-торожликларнинг олдини олиш муҳим.
“Талончилик ва “погром”лар. Ҳамма учун етарли. Бизда ҳам шундай бўлишини Худо кўрсатмасин. Бу асосий сабоқ”, деган Лукашенко.
Эслатиб ўтамиз, Лукашенко Қозоғистонда январь бошида юз берган ҳодисалардан қўшни Ўзбекистон ҳам ўзига етарлича сабоқ чиқариб олиши кераклиги ҳақида фикр билдирган эди.
Унинг сўзларига жавобан Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакат ҳар қандай ташқи таҳдидларга қарши муносиб жавоб қайтара олишини маълум қилганди.
Гулистон шаҳридаги эски бозор ҳудудида Миллий гвардия ва ИИБ ходимлари одамларни автобусга тиқиб олиб кетишаётганлиги тўғрисида тарқалган видеохабар юзасидан шаҳар ҳокимлиги ахборот хизмати расмий муносабат белдирди.