АОКАда бўлиб ўтган брифингда Халқ таълими вазирлиги ахборот хизмати раҳбари Лайло Рустамова Республикадаги мактабларда ўқув йили якуни бўйича ўтказиладиган имтиҳонлар муддати ва тартиби тўғрисида маълумот берди.
Қайд этилишича, жорий йилда барча умумтаълим мактабларида босқичли назорат ва якуний давлат имтиҳонлари ўтказилади.
Имтиҳонлар ўқувчиларнинг соғлигини ҳимоялаш ва карантин қоидаларига қатъий риоя этган ҳолда ўтказилиши назоратга олинади.
Жумладан, имтиҳонлар ўтказилишидан олдин таълим муассасаларида дезинфекция ишлари олиб борилади, ўқувчилар имтиҳонларга санитар-гигиена қоидаларига риоя этган ҳолда ҳимоя воситасида (тиббий ниқоб) киритилиб, бинога киришдан аввал тиббий ходимлар томонидан уларнинг тана ҳарорати ўлчаланади ва оралиқ масофани сақлашлари таъминланади.
26 майдан- 2 июнга қадар 5,6,7,8 ва 10-синф ўқувчилари учун босқичли назорат имтиҳонлари, 26 майдан 15 июнга қадар 9 ва 11-синф битирувчилари учун якуний давлат имтиҳонлари оғзаки, ёзма ҳамда тест синовлари шаклида ўтказилади.
Ҳар бир мактабда имтиҳонлар бошланишидан камида 10 кун олдин имтихон ўтказиш жадвали барча учун кўринадиган жойига осиб қўйилади.
Имтиҳон саволлари ва материаллари мутлақо бепул. Имтиҳон билетлари ва намунавий саволлар Халқ таълими вазирлигининг расмий телеграм канали @uzedu жойлаштирилган.