Путин Украинада озиқ-овқат маҳсулотларини йўқ қилиш учун Сталин усулларидан фойдаланмоқда. BILD ҳарбий таҳлилчиси Юлиан Рёпке Одесса вилояти жанубидаги дарё портларига бугунги ҳужумни шундай изоҳлади. Бу ҳақда у Twitter'даги саҳифасида ёзган.
“Россия Украинанинг озиқ-овқат инфратузилмасига мунтазам равишда ҳужум қилишда давом этмоқда. Кеча у яна донни йўқ қилишни мақсад қилиб, мамлакат жануби-ғарбидаги портга ҳужум қилди. Путин ўзининг машҳур “Қизил террор”и билан Сталин изидан бормоқда”, — деб ёзади Рёпке.
Эслатиб ўтамиз, 24-июлга ўтар кечаси Россия ҳарбийлари Одесса вилоятига навбатдаги зарбани берди. Украина Қуролли кучларининг “Жанубий” оператив қўмондонлиги маълумотларига кўра, Дунай порт инфратузилмаси Шаҳед-136 камикадзе-дронларининг тўрт соатлик ҳужуми нишонига айланган. Украина ҳаво ҳужумидан мудофаа кучлари учта дронни уриб туширишга муваффақ бўлди. Зарбалар натижасида донли ангар вайрон бўлган. Ишлаб чиқариш биноларидан бирида ёнғин содир бўлган.